ÜÇ BOYUTLU YAPILAR | BİNA VE MAĞAZA YAPIMINDA TASARIM İMKANLARI

RENOLIT COVAREN ve RENOLIT ALKOREN termolaminatları 3 boyutlu olarak biçimlendirilebilen, tek ya da çok katlı folyolardır. Olağanüstü baskı ve kabartma tekniği çok çeşitli ve kaliteli dekor tasarımları kadar, gerekli pigmentlerin kullanılmasıyla standart renklerde sınırsız bir çeşitlilik sunar. Yüksek mekanik direnç, ışığa dayanıklılık, lekeye direnç ve temizlenebilirlik özellikleri yüksek bir kullanım değeri sağlar.

Bu laminatlar biçim verilmiş MDF plakalarının üç boyutlu üst yüzey kaplamasında kullanım alanı bulur ve iç mekânlarda (mobilya, duvar elementleri, vb.) sorunsuz bir işleme (ısıl form presleri) ve uygulama imkânına sahiptir. Folyoların arka yüzü güvenli bir yapışma sağlamak amacıyla bir bağlayıcıyla donatılır.

RENOLIT 3B termolaminatları alışılagelmiş bütün ısıl form preslerinde işlenebilir. Bu folyolar tek bir geçişte taşıyıcı malzemeyi – bu bağlamda MDF – kaplar ve en ince yapılara bile kolayca uyar.

Isıl biçimlendirme, suni folyoların işlenmesinde kendini on yıllardan beri kanıtlamış bir yöntemdir.  RENOLITCOVAREN ve RENOLIT ALKOREN özellikle mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Üç boyutlu yüzey kaplamasına izin verdiği gibi, küçük miktarlarda hatta tek parça olarak üretimi mümkündür.

RENOLIT  termolaminatları 142 cm genişlikte teslim edilir ve rulo olarak bulunur. Üretilebilir form parçalarının azami büyüklüğü folyo enine ve mevcut ısıl form tesislerinin büyüklüğüne bağlıdır. 1250 – 2200 mm boylara izin veren tesisler mevcuttur. Bazı işlemciler bu pres imkânını 3500 mm’ye kadar geliştirmiştir.

 

Folyo genişliği                               1420 mm

Folyo uzunluğu                             Rulo ürünü

Taşıyıcı malzeme                         MDF

Azami ebat (genişlik / uzunluk)     1250 - 3500 mm

Pres yüksekliği                              16-25 mm

 

Biçim verme ve üç boyutlu efektlerin üretimi için çeşitli yöntemler mevcuttur

  • CNC Freze: Pozitif ya da negatif formların oluşması için MDF taşıyıcı üzerine şablonlar, çizgiler ya da harfler frezelenir.
  • Lazer kesiği: Dekor lazer ile bir plakadan kesilir. Gerçekleştirilmek istenen efekte bağlı olarak kesik parçalar ya da kalan plaka bir MDF plaka üzerine tespit edilir ve nihayet bir RENOLIT termolaminat ile kaplanır.
  • Yapı plakaları: Çeşitli üreticiler RENOLIT termolaminatlarla kaplanabilecek çok çeşitli yapı plakaları üretir.
  • Serbest şekiller ve cisimler bir MDF plakası üzerine yerleştirilir ve RENOLIT termolaminatla biçimlendirilir.MEMBRANSIZ BİR ISIL FORM TESİSİNDE 3B İŞLEME ÖRNEĞİ

Şekillendirilebilme, yapay termpoplastiklerin en önemli özelliğidir. Isıya tabi tutulurlar ve örneğin kabartma, presleme ya da vakumla biçimlendirilirler.

Isıl biçimlendirme, sentetik folyoların işlenmesi alanında onlarca yıldır kanıtlanmış bir yöntemdir. Üç boyutlu üst yüzey kaplamasına imkân verir ve küçük miktarlarda, hatta tek tek parçalar olarak işlenebilir.

RENOLIT 3B folyoları, alışılagelmiş ısıl form preslerine işlenmeye uygun, yüksek kaliteli termoplastik laminatlardır. Bu folyolar tek bir geçişte taşıyıcı malzemeyi – bu bağlamda MDF – kaplar ve en ince yapılara bile kolayca uyar. Araştırma ve Geliştirme bölümümüz müşterilerimiz için numuneler ve prototipler sağlayacak durumdadır.

Üç boyutlu folyolarımızın daha ileri işlenmesi gerekli uzmanlığa ve bu teknolojinin gerektirdiği makina parkına sahip, uzman kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir.

Bu kuruluşlarla uzun yıllara ve güvene dayanan bir işbirliğimiz vardır ve uzmanlıkları  RENOLITDESIGN  ağının bir parçası olarak müşterilerimizin hizmetindedir.