RENOLIT’DE „KENDİN İÇİN BİR ŞEY İŞTE“ PRENSİBİ HAKİMDİR

RENOLIT’in Bochum Tasarım Merkezi sizin için hayalinizdeki dekoru gerçekleştiriyor. Deneyimli tasarım uzmanlarımız dekorlar için mükemmel bir göze sahiptirler ve sizin kriter ve şartlarınıza göre tamamen kişiselleştirilmiş örnekler geliştirirler. 

Teknik olarak en iyi şekilde donatılmış şekilde ve yüksek baskı tekniği tecrübeleri ile tüm süreç zincirini parçalara ayırırlar – dekor geliştirmeden dijital hazırlığa, tamamlanmış dijital ve gravür verilerinin teslimatına kadar. Süreç, dekor için tasarım uzmanlarımızın büyük titizlikle seçeceği uygun bir orijinalin aranması ile başlıyor.

Model olarak hakiki ahşaplar, taş yüzeyler veya fantezi dekorlar da kullanılabilir.

DEKOR GELİŞTİRME

İyi bir dekor kendini birçok özelliğiyle gösterir. Ahenkli bir etki bırakmalı ve bir fotoğraf gibi görünmemelidir. Bunun dışında teknik olarak iyi uygulanabilir olmalıdır zira en güzel motif dahi büyük üretim makinelerinde baskı tekniğinde mükemmel olarak ortaya çıkarılamıyorsa hiçbir işe yaramaz.

Dolayısıyla böyle bir dekorun daima birden fazla renk içereceği hep göz önünde bulundurulmalıdır.

Yeni bir dekorun geliştirilmesinde sadece iyi bir dekoru tanımlayan özellikler yeterli olmayıp aynı zamanda yerine getirilmesi gereken şartlar vardır.

  • Bir sonraki süreçte iyi işlenmeye imkan verecek uygun orijinaller (hakiki ahşaplar, fantezi dekorlar, taş yüzeyler)
  • Çok sayıda araştırma
  • Varyasyonlar arasından kapsamlı bir seçim yapmak
  • Açık fikirli ve dikkatli olmak
     

 

 

Özellikler ve şartlar karşılandığı takdirde, dekor geliştirmede şu belirleyicidir. Modeller; yağlarla, kimyasallarla ya da kumlama gibi teknik yöntemlerle güzel, doğal bir yüzey yapısı alacak şekilde işlenir.

Bir dekor daha başında düzgün şekilde hazırlanmaz ise; bu, tüm geliştirme ve üretim süreci boyunca devam eder. İyi bir nihai ürün bu sebeple ancak iyi bir orijinal ile elde edilir.

AHŞAPTAN BASKISI TAMAMLANMIŞ DEKORA GELİŞTİRME SÜRECİ

 

 

Uygun bir dekor bulunduktan sonra, hiçbir detayın kaybolmaması adına en son teknolojiye sahip bir Kamera Sistemi ile dijitalleştirilir. Bunu resmin düzenlenmesi takip eder. Süreci standardize etmek adına, kalibre edilmiş ekranlar ile çalışılır.

Fotoğraflar tek tek rötuşlanır ve sonu olmayan bir fotoğrafa eklenir ki bunlar tam olarak baskı silindirinin çevresine denk gelsin. Dekor aynı zamanda silindirin genişliği ile ahenkli bir resim ortaya çıkarmalıdır.

Bunu takiben ayrıştırmaya geçilir. Ayrıştırmada fotoğraf makinesindeki renk bilgilerinden baskıda kullanılacak olan renkler ayrıştırılır. Baskı makinelerinde kural olarak üç ila beş renk hazır bulunur.

Birinci renk genelde yüzey örtücü bir renktir. İkinci renk ile yapılar modellenir ve üçüncü renk ahşap yapının inceliklerini ortaya çıkarır, gözenekler gibi. Bunun üzerine çoğunlukla vurguları yerleştirmek için dördüncü bir renk gelir. Ayrıca kabartma baskı silindirleri ile dekor dokunsal biçimde tasarlanarak doğal ahşap izlenimi elde edilebilir.