W RENOLIT OBOWIĄZUJE ZASADA – „ZGODNIE Z TWOIM ŻYCZENIEM”

Centrum wzornictwa RENOLIT w Bochum realizuje dla klientów ich indywidualne życzenia pod względem dekorów. Nasi doświadczeni specjaliści wzornictwa „mają oko” do dekorów i opracowują całkowicie indywidualne wzory na podstawie danych i wymagań przedstawionych przez klientów.

Doskonale wyposażeni pod względem technicznym i z dużym doświadczeniem w kwestii wydruków technicznych zabezpieczają cały łańcuch procesu – od opracowania dekoru przez cyfrowe przygotowanie, aż po dostawę gotowych danych cyfrowych i dotyczących grawerunku. Początek procesu to poszukiwanie odpowiednich oryginalnych wzorców dla dekoru, które nasi specjaliści wzornictwa starannie dobierają.

Jako wzór może służyć prawdziwe drewno, powierzchnie kamienne lub też fantazyjne wzory.

 

OPRACOWANIE DEKORÓW

Dobry dekor wyróżnia się wieloma cechami. Musi harmonizować się z otoczeniem i nie wyglądać jak fotografia. Ponadto musi być możliwy do realizacji pod względem technicznym, gdyż nawet najpiękniejszy motyw nic nie da, jeśli nie można wykonać perfekcyjnie jego wydruku na dużych maszynach produkcyjnych. 

Dlatego nie można zapomnieć o tym, że taki dekor posiada zawsze kilka kombinacji kolorystycznych.

Podczas opracowywania nowego dekoru nie wystarczą same cechy, które musi posiadać dobry dekor. Należy również spełnić stawiane mu wymagania. 

  • Pasujące oryginały (prawdziwe drewno, fantazyjne wzory, powierzchnie kamieniste), które można dobrze odtworzyć w procesie odwzorowywania
  • Bardzo wiele poszukiwań
  • Wybieranie dużej gamy wariantów
  • Podróż przez świat z otwartymi oczami

 
Jeśli folia posiada dane właściwości i spełnia wymagania decydującymi podczas opracowywania dekoru są następujące elementy. Wykroje podlegają obróbce olejami, środkami chemicznymi czy podczas innych procesów technicznych takich jak piaskowanie, aby w efekcie otrzymać piękną i naturalną strukturę powierzchni. 

Jeśli dekor już na samym początku jest źle sformułowany, „ciągnie się to” przez cały jego proces opracowania i produkcji. Dobry produkt końcowy można otrzymać jedynie dzięki dobremu prototypowi.PROCES OPRACOWANIA OD DREWNA PO DEKOR GOTOWY DO WYDRUKU

Po znalezieniu odpowiedniego wzoru, podlega on cyfrowej rejestracji w systemie kamer wysokiej klasy tak, aby nie umknął żaden detal. Następnie obraz jest przetwarzany. Aby ustandaryzować proces, pracuje się z wykorzystaniem skalibrowanych monitorów. 

Poszczególne zdjęcia są retuszowane i połączone w zdjęciu ciągłym, tak aby odpowiadało ono dokładnie wymiarom cylindra drukowego. Dekor musi także przedstawiać zharmonizowany obraz na całej szerokości cylindra.

Następnie przechodzi się do etapu separacji. Podczas separacji informacje o kolorach z kamery są wydzielane dla druku. W maszynach drukarskich dostępne są z reguły trzy do czterech kolorów.

Kolor pierwszy jest najczęściej barwą tworzącą tło powierzchni. Kolorem drugim modelowane są struktury, a przy pomocy trzeciego koloru uzyskuje się niuanse drewnianej struktury np. porowatość. Często dochodzi do tego czwarty kolor, dla zaznaczenia akcentów. Dzięki cylindrom tłoczącym można zapewnić dekorom dodatkowe walory dotykowe, pozwalające na uzyskanie wrażenia naturalnego drewna.